NIKDY NEŘÍKEJ NIKDY!!! :-))

Jake Gyllenhaal

26. února 2007 v 10:25 |  Jake Gyllenhaal

Jake Gyllenhaal


http://mayday.press.ne.jp/jake/topimg/metro.jpghttp://www.aristoi.org/albums/jakegyllenhaal/jake_gyllenhaal_02.thumb.jpghttp://entimg.msn.com/i/gal/JakeGyllenhaalRETNA/F3MCAB0488422227_400.jpg

Jake se narodil 19. prosince ve znamení Střelce v Los Angeles. Jeho otec je režisér (Stephen Gyllenhaal) a matka scénáristka (Naomi Fonerová). Jake se herectví věnuje už od dětství. Také jeho sestra Maggie je herečka (hrála jeho sestru v Donnie Darko). Jeho hereckým debutem byla komedii Rona Underwooda Dobrodruzi z velkoměsta (City Slickers, 1991), kde si zahrál syna Billyho Crystala. Ale především na sebe upozornil postavou raketového nadšence Homera Hickama v retrodramatu Říjnové nebe (r. J. Johnston). Za roli ve filmu jako vizoinářský hrdina ve fantastickém snímku Donnie Darko, byl nominován na Indenpendent Spirit Award.
Studoval na Kolumbijské unoverzitě v New Yorku, ale studium nedokončil. Na jaře 2002 je obsazen do jedné z hlavních rolí v londýnské inscenaci hry Kennetha Lonergana, To je naše mládí. Byl také hostem v televizním seriálu Homicide: Life on the street (Oddělení vražd:Život na ulici).
V roce 2005 si zahrál ve filmu Johna Maddena Důkaz, který vypráví příběh mladé ženy Catherine ( Gwyneth Paltrow), kterou pronásleduje minulost jejích otce, matematického vědce Roberta (Anthony Hopkins). Důkaz odhaluje spojení mezi genialitou a šílenstvím, křehký vztah mezi otci a dcerami a také podstatu pravdy a rodiny. Jake se tady objevuje v roli Hala, kterývyužije přechodné známosti s Catherine a po smrti jejího otce Roberta ji požádá, jestli si může projít otcovy záznamy. Jejich rodinu pak navštěvuje denně a jeho vztahy s Catherine se víc a víc prohlubují. Přitom si ale uvědomuje, jak moc ji tím ubližuje a omezuje. Cítí ale, že musí najít něco, co by mohlo být přínosné pro další matematické práce.
V letech 2005/2006 byl obsazen do role Jacka Twista ve filmu Zkrocená hora od režiséra Anga Leeho, který byl oceněn několika oscary. Je to příběh dvou mladých můžů - rančera a kovboje, kteří se poznali v létě roku 1963 a stali se přáteli na celý život. Spolu prožívají spoustu radostí ale zároveň i tragédií, a právě díky těm poznávají slabost a sílu lásky. Film získal na MFF v Benátkách hlavní cenu Zlatého lva a byl nominován v sedmi kategoriích na Zlatý glóbus.Vedle Jake Gyllenhaala se zde objevil Heath Ledger v roli Ennise Del Mara.
V té samé době slavil úspěch ve snímku Sama Mendese Mariňák po boku Jamieho Foxxe a Petera Sarsgaarda.
Mezi jeho další úspěchy patří i katastrofický thriller Rolanda Emmericha Den poté ( The Day After Tommorow) z roku 2004
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama